Project Description

Babia hora

Najsevernejší vyhliadkový bod Slovenska – Babia hora, je najvyšším vrchom Oravských Beskýd. Hoci leží na slovensko-poľskej štátnej hranici a pýšia sa ňou aj Poliaci, patrí medzi najznámejšie slovenské vrchy.

Názov Babia hora vychádza zo slova baba, často využívaného aj v názvoch iných vrchov s pretiahnutým tvarom. Vo valašskom nárečí toto slovo znamená aj vrch, resp. horu a v prenesenom zmysle slova hrádzu, prekážku. Významov tohto slova je však viacero – žena, babička, čarodejnica či obryňa. Poliaci tento vrch nazývajú Babia Góra alebo Diabląk. Babiu horu možno spolu s Kriváňom a Kráľovou hoľou právom zaradiť medzi tri slovenské národné vrchy.

Najvhodnejším turistickým východiskom túry na Babiu horu je lokalita Slaná voda. Vychádza z nej žltá turistická značka, ktorá je súčasťou náučného chodníka s ôsmimi zastávkami. Prvý úsek sa nazýva Hviezdoslavova aleja. V súčasnosti je chráneným areálom. Ide o starú lesnú cestu, po ktorej P. O. Hviezdoslav chodieval do hájovne na Rovniach (dnešná Hviezdoslavova horáreň).

Pokračujeme lesom, pásmom kosodreviny a v závere hoľami a sutinami až na pohraničný chodník. Onedlho po skalnatom teréne dosiahneme vrchol. V roku 1905 na vrchole Babej hory turistický spolok Beskidenverein postavil chatu. Jej zvyšky možno na tomto mieste rozpoznať ešte aj dnes.

Impozantný výhľad

Zo skalnatého vrcholu Babej hory je veľkolepý kruhový výhľad. Najkrajšie výhľady sú na juh – cez Oravskú kotlinu s vodnou nádržou Orava na hrebene a vrcholy Oravskej Magury, na Chočské vrchy a Nízke Tatry. Na juhovýchode možno pozorovať Západné a Vysoké Tatry a východnú časť Nízkych Tatier, Oravskú Maguru a Malú Fatru. Smerom na východ vidieť Pilsko a cez poľské územie Beskid Żywiecki a Beskid Slaski a hrebeň Kysuckých Beskýd s Veľkou Račou a Kykulou.

Zdroj: https://cestovanie.sme.sk/c/5495321/hviezdoslavov-vrch-babia-hora.html

Fotografia: http://www.dobrodruh.sk/horska-turistika/babia-hora-turisticky-vystup