Project Description

Západné tatry – Roháče

Západné Tatry sú prekrásne pohorie na západ od Vysokých Tatier. Oravská časť Západných Tatier sa nazýva Roháče a turista tu nájde všetko – mohutné skalnaté vrcholy, ostré bralá, hlboké lesy, vodopády alebo plesá, malebné doliny kontra vysoké štíty.

Pokiaľ nemáte náladu alebo fyzickú kondíciu na vysokohorskú turistiku, Západné Tatry Vám poskytnú množstvo ľahších túr v podhorí lesov. Je tu veľké množstvo štátnych prírodných rezervácií, chránených prírodných nálezísk alebo prírodných výtvorov. Toto nádherné pohorie tvorí severnú hranicu liptovského regiónu. Rozlieha sa na území dvoch štátov – Slovenska a Poľska. Hlavný hrebeň je asi 40 km dlhý a jeho dve tretiny tvoria hranicu medzi týmito dvoma štátmi. Celé ich územie, cca 380 km2, patrí do Tatranského národného parku (TANAP). Jeho južnú časť môžeme pozorovať už z Liptovského Mikuláša.

Na hrebeňovú túru možno nastúpiť z ktorejkoľvek doliny: Suchá, Jalovecká, Bobrovecká, Žiarska, Jamnícka, či Račkova alebo miest a obcí Zuberec, Suchá Hora, Žiar alebo Pribylina. Často navštevovaný je Sivý vrch v Západnej časti Roháčov. Vystúpiť naň sa dá z obce Huty po červenej značke približne za 4 hodiny. Cestou sa nám naskytá nádherný výhľad na celý Liptov a Oravu naraz na Bielej skale. Skalné útvary, pripomínajúce mestečko, nám cestou hore tiež neujdú. Zo Sivého vrchu je možné pokračovať v zdolávaní hrebeňa cez sedlo Pálenica, Brestovú, Salatín, Baníkov, Smutné sedlo, Plačlivé, Volovec, Bystrú, až nakoniec zísť Bystrou, prípadne Račkovou dolinou.

Hlavný Roháčsky hrebeň je veľkým zážitkom pre každého turistu a v prípade dobrého počasia Vám ponúka očarujúce výhľady na okolitý kraj a prírodu – Nízke Tatry, Poľská časť Západných Tatier, Malá Fatra, Chočské vrchy, Oravská Magura alebo Vysoké Tatry. Hrebeň je značený červenou farbou – Brestová – Salatín – Spálená – Pachoľa – Baníkov – Hrubá Kopa – Tri Kopy – Smutné sedlo – Plačlivé – Ostrý Roháč (a jeho povestné reťaze) – Volovec.

Turistika v tomto pohorí sa líši od tej vo Vysokých Tatrách najmä tým, že tunajšie trasy ešte nie sú tak poznačené masovým turizmom, aj keď kamzíka či svišťa tu stretnete už iba zriedka, zatiaľčo kedysi tu boli úplnou samozrejmosťou. Zdolávať Západné Tatry sa podujímajú väčšinou ľudia, ktorým ide o zážitok ďaleko od civilizácie, odkázaných samých na seba, uprostred živelnej prírody, túžiacich po horolezeckých výkonoch a po atmosfére skalnatých hôr. Vyžaduje si fyzickú zdatnosť a skúsenosť, preto je možné si zabezpečiť aj sprievodcu, či horského vodcu.

Je potrebné byť pripravený na všetky druhy počasia, pretože toto sa tu mení veľmi rýchlo.

Najkrajšie vyhliadkové body – technicky najľahší variant výstupu

  • Babky – po zelenej z obce Jalovec
  • Volovec – po odrej značke z Jamníckeho sedla
  • Tomanovské selo – po červenej z Tichej doliny cez Tomanovskú dolinu
  • Plačlivé – po žltej zo Žiarskeho sedla 5. Jakubina – po zelenej z Jamníckej doliny cez Hrubý vrch
  • Pachoľa – po žltej zo Spálenej doliny a cez Baníkovské sedlo
  • Salatín – po zelenej z Hlbokej doliny
  • Sivý vrch – po červenej zo sedla Pálenica
  • Bystrá – po červenej z Pyšného sedla
  • Baranec – po žltej od ústia Žiarskej doliny
  • Temniak – po žltej z Tichej doliny cez Suché sedlo a hrebeň Červených vrchov Smrečiny – zo Smrečinského sedla

Zdroj: http://www.skonline.sk/hory.php?id=232

Fotografia: http://halasa.com/wordpress/vylet-na-volovec-a-jakubinu/